Ev Yapımı Yoğurt

0
1959

Ev Yapımı Yoğurt nasıl yapılır? Sadece 2 malzeme ile evde sağlıkla yapabileceğiniz önemli bir besin kaynağı. 

Ev Yapımı Yoğurt | MALZEMELER:

  • 3 litre süt
  • 1 tatlı kaşığı ev yoğurdu (oda ısısında)

Ev Yapımı Yoğurt | HAZIRLANIŞI:

  1. Sütü tencereye aktarıyoruz. Orta ateşte kaynaması için bekliyoruz. Süt ısınmaya başlayınca tahta kaşık ile sütü karıştırarak havalandırıyoruz ki sütün içindeki su buharları çıksın, süt katı olsun.
  2. Kaynamaya başlayıp üzeri köpük köpük olunca ocağın altını kısıp 10-15 dakika kadar pişirmeye devam ediyoruz.
  3. Kaynayan sütü yoğurt mayalama kabına boşaltıp ılıması için bekletiyoruz.
  4. Sütün ne çok sıcak ne soğuk olması gerekiyor. Derece varsa sütün ısısını 40 derece ile 45 derece arasında olcak şekilde ayarlayabilirsiniz. Derece yoksa serçe parmağımızı sütün içerisine batırıp 10 saniye bekliyoruz. Parmağımız sütün içerisinde kalmalı fakat 10 saniye sonunda süt parmağımızı ısırmalı.
  5. Mayalama için bekleyen sütten 2-3 kaşık mayanın içine döküp karıştırıyoruz. Sütün içerisine yavaş yavaş döküp kenarlardan karıştırıyoruz. Sütün üzerindeki kaymağı dilerseniz alabilirsiniz. Ben sevdiğim için almadım.
  6. Mayalama kabının kabağını kapatıp üzerini ve altını bez ile sıkıca kapatıyoruz. Ortam çok sıcak değilse daha kalın örtü kullanabilirsiniz.
  7. Ortalama 5-6 saat mayalanması için evimizin en sıcak yerinde hiç oynatmadan bekletiyoruz. Sonrasında 1 gece buzdolabında dinlendirip servis ediyoruz.

Afiyet Olsun…

DEĞERLENDİRME
Sağlık
Hazırlanışı
Lezzet
Maliyet
Önceki TarifArpa Şehriye Pilavı
Sonraki TarifÇikolatalı Kedi Dili Tatlısı

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here