Ev Yapımı Yoğurt

Kesin Deneyin!

Ev Yapımı Yoğurt nasıl yapılır? Ev Yapımı Yoğurt tarifi, sadece 2 malzeme ile evde sağlıkla yapabileceğiniz önemli bir besin kaynağı. 

Ev Yapımı Yoğurt Tarifi | MALZEMELER:

  • 3 litre süt
  • 1 tatlı kaşığı ev yoğurdu (oda ısısında)

Ev Yapımı Yoğurt Nasıl Yapılır? | YAPILIŞI:

  1. Sütü tencereye aktarıyoruz. Orta ateşte kaynaması için bekliyoruz. Süt ısınmaya başlayınca tahta kaşık ile sütü karıştırarak havalandırıyoruz ki sütün içindeki su buharları çıksın, süt katı olsun.
  2. Kaynamaya başlayıp üzeri köpük köpük olunca ocağın altını kısıp 10-15 dakika kadar pişirmeye devam ediyoruz.
  3. Kaynayan sütü yoğurt mayalama kabına boşaltıp ılıması için bekletiyoruz.
  4. Sütün ne çok sıcak ne soğuk olması gerekiyor. Derece varsa sütün ısısını 40 derece ile 45 derece arasında olcak şekilde ayarlayabilirsiniz. Derece yoksa serçe parmağımızı sütün içerisine batırıp 10 saniye bekliyoruz. Parmağımız sütün içerisinde kalmalı fakat 10 saniye sonunda süt parmağımızı ısırmalı.
  5. Mayalama için bekleyen sütten 2-3 kaşık mayanın içine döküp karıştırıyoruz. Sütün içerisine yavaş yavaş döküp kenarlardan karıştırıyoruz. Sütün üzerindeki kaymağı dilerseniz alabilirsiniz. Ben sevdiğim için almadım.
  6. Mayalama kabının kabağını kapatıp üzerini ve altını bez ile sıkıca kapatıyoruz. Ortam çok sıcak değilse daha kalın örtü kullanabilirsiniz.
  7. Ortalama 5-6 saat mayalanması için evimizin en sıcak yerinde hiç oynatmadan bekletiyoruz. Sonrasında 1 gece buzdolabında dinlendirip servis ediyoruz.

VİDEO | Ev Yapımı Yoğurt nasıl yapılır? Ev Yapımı Yoğurt tarifi

Afiyet Olsun…

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Yeni Tarifler

- Advertisement -

En Beğenilen Tarifler

- Advertisement -
Buzdolabımızın olmazsa olmazlarından olan yoğurdu, sadece iki malzemeyi kullanıp püf noktalarına uyarak evde hazırlamak ve gönül rahatlığıyla tüketmek mümkün. Ev yoğurdu hazır yoğurtlara göre çok daha tatlı oluyor. Evde yoğurt yapmanın ve yemenin lezzetine ulaşınca hazır yoğurt yemek istemeyeceksiniz. Tek yapmanız gereken güvenilir yerden organik süt almak. Siz de evinizde yoğurt mayalamayı deneyin, sağlıkla tüketin;)Ev Yapımı Yoğurt